Láska nebo sebeláska

Téma tohoto článku u mě dlouho klepalo na dveře a v posledních dnech už to bylo opravdu hodně hlasité bouchání. Jak to ve vztahu dvou lidí vypadá, když někdo dává příliš moc a druhý zas málo? Řeč bude o lásce a jak rozeznat, kdy už je pro Vás vztah nezdravý až destruktivní, kdy už je lépe hájit vlastní území, nepřítele co nejrychleji vypakovat za hranice státu a soustředit se na zvelebování vlastních držav.

Otevření hranic

Potkáte nějakou osobu, která Vám dá pocítit, že jste pro ni něčím zvláštní a důležití a Vám se to líbí až tak, že otevřete své hranice, vyhlásíte bezcelní styk a dovolíte jí naprosto neomezený pohyb na vašem území. A pak už jen sledujete, jak jako slon v porcelánu bourá vše, na čem Vám záleží a znevažuje to, co Vám přijde hodnotné, z čeho jste vyrostli. Je to něco podobného, jako kdyby Francie nechala Američany, aby zbourali Louvre a na stejném místě postavili Mac Donald a Monu Lisu nacpali do hamburgeru. Samozřejmě, že schválně trochu přeháním, ale jen proto, abych popsala ten zničující efekt, který na Vás někdo může mít ve chvíli, kdy přestanete ctít a chránit vlastní prostor a necháte ho napospas kočovným kmenům bažících po vašem národním bohatství.

Co se skrývá pod maskou

Ještě větší problém je, když se do takového člověka, který se stará jen o vlastní potřeby, zamilujete, protože jeho sobectví samozřejmě nejdříve nevidíte. Vnímáte jen jeho masku, kterou si pokaždé nasadí, takže nechápete, proč když Vy toho tolik dáváte, nedostáváte nic nazpátek. To až potom, když po romantickém opojení vystřízlivíte. Zjistíte, že ten dotyčný jen potřebuje někoho, kdo mu trochu pocukruje jeho nemocné, ukřivděné ego a o Vás vlastně vůbec nejde, jde tu jen o něj a jeho pocit, že vůbec za něco stojí.

Utečte

Vemte nohy na ramena hned, jak to bude možné, tady Vás nic pěkného nečeká. Vždy se pak příště přesvědčte že to, co dáváte, také v určitém přiměřeném poměru dostáváte, že protějšek je ochoten Vám věnovat svůj čas a energii stejnou měrou, jako Vy jemu. Pokud ne, běžte o dům dál, není to ten pravý nebo ta pravá a to i přesto, že se Vám daná osoba může opravdu líbit. Pokud není ten člověk schopen nebo ochoten z jakéhokoliv důvodu do Vás investovat to, co Vy do něj, síly jsou nevyrovnané, chybí rovnováha a jeden nebo druhý skončí dřív nebo později se zlomeným srdcem, čemuž asi už nelze předejít tak či tak.

Posted by

Jsem Bára a tento blog píši pro zachování své vlastní autenticity a přirozenosti. Je snadné se v každodenním shonu ztratit mezi běžnými povinnostmi a když si nedáte pozor, zjistíte, že žijete se seznamem úkolů přilepeným na čele a vlastní život vám utíká mezi prsty.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s